deska na taras gładka

Na rynku materiałów budowlanych wykorzystywanych do budowy tarasów znaleźć można wiele rodzajów desek, wyprodukowanych z różnych gatunków drewna. Dzięki temu każdy klient ma możliwość dopasowania tarasu pod indywidualne upodobania i wkomponowania go w architekturę mieszkalną tak, aby wszystkie elementy tworzyły jedną, harmonijną całość. Zdecydować się można np. na gładką tarasową deskę lub ryflowaną, czyli o bardziej nierównej powierzchni. Poza samym wzorem deski warto też zwrócić uwagę na gatunek drewna, z jakiego jest wykonana.

Według gustu i upodobań

deska tarasowa ryflowana

Często zadawane pytanie, czy zastosować na swoim terasie deskę tarasową gładką, czy ryflowaną zależy jedynie od Państwa gustu i upodobań. Czy deska ryflowana, rzeczywiście jest anty-poślizgowa, jak zakłada wielu specjalistów? Tego, mimo dużego doświadczenia, nie jesteśmy w stanie stwierdzić. Zastosowanie deski gładkiej lub ryflowanej jest kwestią Państwa wyboru, może decydować o tym jedynie rysunek włókien w drewnie. Jeżeli jest on dla Państwa istotny, proponujemy deskę gładką, natomiast jeżeli schodzi on na drugi plan, deskę ryflowaną. Przy zastosowaniu gładkiej strony deski tarasowej rysunek prezentowany przez dany gatunek drewna jest zdecydowanie bardziej widoczny aniżeli w przypadku strony ryflowanej. Ryflowana strona jest troszkę bardziej szorstka, a ryflowanie wykonane przez frez jest dużo bardziej podatne na odrywanie, czy rozszczepianie niż w przypadku strony gładkiej. Jeśli zależy nam na jednolitej powierzchni tarasu, to wówczas deska tarasowa gładka będzie lepszą opcją. To klasyczne rozwiązanie, czyli typowy prostopadłościan bez żadnych wycięć czy faz bocznych.

Deska tarasowa gładka i ryflowana – zalety

Deska tarasowa gładka nie posiada wgłębień, więc jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości, gdy na tarasie pojawią się piasek, liście czy inne zanieczyszczenia. Jej zalety to także:

    • łatwiejsza renowacja – proste szlifowanie, możliwość zmiany kolorystyki,
    • łatwiejsza aplikacja środków zabezpieczających drewno,
    • mniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne,
    • bardziej widoczny, dekoracyjny, rysunek włókien drewnianych.

Deska tarasowa ryflowana może mieć mniejsze lub większe, rzadziej lub gęściej rozmieszczone, charakterystyczne rowki. W zależności od tego można zastanowić się nad jej wykorzystaniem. Większe wzory zalecane są do dużych powierzchni, a drobniejsze – do mniejszych. Ten rodzaj deski ma wielu zwolenników nie tylko z powodu tego, że kojarzy się z większym bezpieczeństwem, ale też dlatego, że jest ciekawszy pod względem wzornictwa. Ryflowanie może być górne, dolne lub obustronne.

Warto wziąć pod uwagę, że deska tarasowa gładka zapewnia większy komfort użytkowania, zwłaszcza w gorące dni i w szczególności dla bosych stóp.

Ponadto deskę tarasową gładką poddaje się cyklinowaniu np. w przypadku potrzeby wyrównania powstałych nierówności. Tymczasem deski ryflowane (poza deskami płasko-ryflowanymi, czyli z ryflem odnawialnym) zasadniczo nie można cyklinować. W ten sposób bowiem zniekształceniu ulega kształt tych ryfli.

Jeżeli zatem klient pyta nas: „Jaką stronę deski tarasowej mam wybrać?”. Odpowiadamy: „Smaki i gusta są różne”. Każdy ma inne preferencje i my to szanujemy. Możemy jedynie podpowiedzieć naszym zdaniem lepsze rozwiązanie. Chętnie odpowiemy na każde pytanie i rozwiejemy wątpliwości co do wyboru najlepszej opcji. Każda z tych desek – gładka czy ryflowana – właściwie zamontowana, będzie spełniała swoją funkcję.

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Podaj nam kilka informacji, dzięki którym będziemy mogli przygotować ofertę dla Ciebie.