Kiedy Państwa taras został już zaprojektowany, a rodzaj drewna użytego na deskę tarasową wybrany, należy zmierzyć jego wymiary. Następnie zachodzi potrzeba wyboru fundamentów, na których będzie stał taras.

W przypadku gdy powierzchnia tarasu jest mała powinny to być zakopane w ziemi i wypełnione chudym betonem fundamenty punktowe w kotwach w kształcie litery „H”. Jeżeli powierzchnia jest większa niż 100mtaras można zbudować na pustakach, lub płytach chodnikowych. Masa konstrukcji tarasowej sprawi, że będzie on stabilny i wyeliminuje ewentualne przesunięcia związane z jego użytkowaniem.

Konstrukcja nośna powinna zostać zbudowana przy użyciu zaimpregnowanych ciśnieniowo kantówek sosnowych, lub drewna egzotycznego. Obok nałożonej konstrukcji mogą również zostać użyte listwy o grubości powyżej 30mm, tego samego gatunku, co deska tarasowa. Przykładowo drewno konstrukcyjne o wymiarach 45x70mm, lub 43x68mm. Dla bali o grubości 27mm powinno zachować się odstęp 50cm, a dla 45mm odstęp 70-80cm. Szczegółowe odstępy między legarami w zależności od grubości i szerokości desek tarasowych znajdują się tutaj.

Dla wystarczającej cyrkulacji powietrza w całej konstrukcji odpowiednie podłoże jest niezbędne. Należy unikać miejsc często wilgotnych poprzez zastosowanie podłoża przepuszczającego wodę (piasek, żwir). Lekki spadek wzdłuż ryflowania (1-2%) służy po to, aby woda deszczowa mogła swobodnie spływać. Przerwy 3-5mm między deskami aby łatwiej mogły schnąć. Należy unikać zamykania dopływu powietrza przez zamkniętą powierzchnię ustawczą (kwietniki itd.), kiedy pojawia wilgoć. Dodatkowym zabiegiem ochronnym powierzchni górnej deski, jest pokrycie deski olejem zatrzymującym absorpcję wody. Redukuje to powstawanie ubytków. Więcej…

Niewidoczny system montażu

Istnieje kilka niewidocznych systemów montażu, chociażby takie, gdzie deski tarasowe z drewna egzotycznego są frezowane po bokach tworząc z obu stron wpust, podobnie jak znajdujące się w naszej ofercie kompozyty Green-deck. Według nas rozwiązanie to w przypadku drewna egzotycznego jest zbyt drogie, a do tego mało stabilne szczególnie w lecie, gdy deska „kurczy się”. Nasza firma z powodzeniem stosuje i poleca swoim klientom System Igel. Deska nie musi być specjalnie frezowana, ponieważ metalowy klip zawiera po obu stronach bolce, na które deska jest nabijana. System umożliwia również wymianę uszkodzonych desek.

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Podaj nam kilka informacji, dzięki którym będziemy mogli przygotować ofertę dla Ciebie.