Drewno, jako materiał naturalny znajdując się w warunkach zewnętrznych, podlega w wyniku wahań wilgoci (deszcz, słońce) naturalnym zmianom. Firma TDM oferuje jedynie takie gatunki drewna, których właściwości fizyczne sprawiają, że idealnie nadają się do stosowania na zewnątrz . Zmiany zachodzące w drewnie, to najczęściej : szarzenie, pęknięcia, wykręcanie, tworzenie  szorstkiej powierzchni. Są to typowe reakcje drewna na zewnętrzne warunki atmosferyczne, nie należą więc do kompetencji firmy TDM.

Zmiany w drewnie, są tak typowe dla tego naturalnego materiału, że najlepszy dobór, czy selekcja surowca nie jest w stanie ich wyeliminować. W związku z tym są one dopuszczalne i nie stanowią powodu do reklamacji.

Poniżej opis najważniejszych zmian typowych dla drewna.

Patynowanie (Szarzenie) tarasu

W wyniku działania zewnętrznych warunków atmosferycznych- promieni słonecznych i wilgoci, na drewnie znajdującym się na zewnątrz tworzy się srebrzysto- szara powłoka (patyna). Naturalne szarzenie nie ma negatywnego wpływu na żywotność desek drewnianych. Szarzenie to naturalny proces, który chroni drewno wydłużając jego trwałość. Po potraktowaniu surowej powierzchni drewna olejem Koralan dostaje ono dodatkowej ochrony, szarzenie zostaje opóźnione, a olej zwiększa wytrzymałość powłoki ochronnej.

Istnieje kilka prostych sposobów na traktowanie powierzchni drewnianego tarasu w jego kolejnych sezonach użytkowania .

a)można zostawić powierzchnie tarasu nie odświeżaną za pomocą oleju i pozwolić postępować procesowi szarzenia. Zastosowanie w tym okresie, mimo procesu patynowania ,jedynie bezbarwnego oleju do drewna odświeży wygląd powierzchni i sprawi, że będzie ona długowieczna.

b) po jakimś czasie, kiedy uznamy, że chcielibyśmy odzyskać kolor, który taras posiadał zaraz po zamontowaniu,  można zastosować odszarzacz do drewna firmy Koralan. Następnie deski należy przeszlifować i ponownie nanieść olej Koralan, który sprawi, że taras odzyska swój dawny blask.

c) alternatywnie, na zszarzałe już deski, można nanieść olej Koralan zawierający pigment w zbliżonych barwach egzotycznych desek tarasowych.


Pękanie i rozszczepianie się desek tarasowych

W wyniku działania zmiennych warunków pogodowych  ujawniają się nieuniknione zmiany w drewnie (np. wycieki żywicy, pęknięcia, rozszczepianie desek, powstawanie drzazg). Pęknięcia zarówno  na końcach, jak i wewnątrz desek, podobnie jak zmiany wilgotności powietrza w przeciągu doby- są nieuniknione. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z naturą .

Jeżeli chodzi o długość szczeliny pęknięcia, nie powinna przekroczyć ona dwukrotnej szerokości deski. W przeciwnym razie, zagrożona zostanie stabilność deski. Wtedy deska ta powinna zostać wymieniona. Przypadek ten, jest jednak wyjątkiem i pomimo dokładnej selekcji nie można go w pełni uniknąć.

 

Wypłukiwanie barwnika drewna  z desek tarasowych ( „wykrwawianie” desek ) 

Niektóre gatunki drewna, przykładowo Bangkirai i Massaranduba zawierają barwniki, które w wyniku działania czynników atmosferycznych ulegaja wypłukiwaniu. Wypłukiwanie (wykrwawianie desek) nie ma żadnego wpływu na stabilność, czy trwałość desek. Sączący się barwnik może jedynie zabrudzić elementy architektury przylegającej do tarasu, takie jak: balkon, balustradę, fasadę, czy basen. Nie można też, wykluczyć faktu, iż drewno może wypłukiwać również związki związane ze szczególną lokalizacją, miejscem, gdzie wzrastało, czy związki wypłukiwane w wyniku kontaktu  z innymi gatunkami drewna. Prawdopodobieństwo tej sytuacji jest jednak znikome.

W realizacjach firmy TDM, nie stosujemy żadnego gatunku drewna, o którym nie mielibyśmy wystarczającej wiedzy praktycznej.


Tworzenie się drzazg w desce tarasowej

Tworzenie się dużych drzazg i wycieków żywicy w gatunkach drewna liściastego I Klasy oferowanych przez firmę TDM zdarza się bardzo rzadko. Można się tego spodziewać  częściej, po gatunkach iglastych takich jak : Sosna, Daglezja, czy Modrzew Syberyjski.


Zmienno-kierunkowy przebieg włókien (wykręcanie się desek )

                Podczas wzrostu drzewa liściastego powstaje częściowo,  zmienno- kierunkowy przebieg włókien, który prowadzi do nieco silniejszego wypaczania się desek tarasowych. Zdarza się to w przypadku bardzo twardych i zarazem trwałych gatunków drewna. W wyniku tego w położonych deskach pojawiają się lekkie wykręcenia, czy łódkowate wygięcia . Ponieważ zjawisko to jest nie do uniknięcia, jest całkowicie naturalne i stanowi odpowiedź drewna na zmienne warunki atmosferyczne musi zostać zaakceptowana.

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Podaj nam kilka informacji, dzięki którym będziemy mogli przygotować ofertę dla Ciebie.