Koszty wykonania elewacji z drewna

26 czerwca 2022

elewacja z drewnaDrewniany dom to marzenie wielu osób, niestety, ale nie każdy z nas jest w stanie pozwolić sobie na tego typu inwestycje – nie tylko przez względy finansowe, ale także przez warunki atmosferyczne czy lokalizację, w jakiej mieszkamy. Świetną alternatywą dla drewnianych czterech kątów jest elewacja wykonana z drewna, która stanowi namiastkę marzenia.

Od czego zależą koszty elewacji drewnianej?

W przypadku tarasu drewnianego istnieje kilka znaczących czynników, które wpływają na ostateczne koszty realizacji, jednak nie ma ich aż tak dużo. Jeśli chodzi o elewację domu wykonaną z drewna, kwestii, które należy wziąć pod uwagę, jest znacznie więcej. Przede wszystkim należy zebrać dane na temat:

  • wysokości domu, a tym samym ilości pięter, które mają zostać pokryte elewacją,
  • grubości pokrycia lub ocieplenia,
  • powierzchni, jaka ma zostać pokryta elewacją,
  • miejscowości, w jakiej ma zostać zrealizowane zadanie,
  • wykończenia narożników oraz wnęk okiennych.

Elewacja budynku Modrzew SyberyjskiNa podstawie zebranych danych, firma wykonująca elewację z drewna jest w stanie określić szacunkowe koszty związane z wykonaniem prac budowlanych. Ważne jest jednak zrozumienie, że są to kwoty szacunkowe, a ich wysokość może ulec zmianie pod wpływem wielu czynników, które nierzadko wychodzą na światło dziennie dopiero podczas dokonywanych prac. Podane ceny są także zawsze oparte na potrzebie wykorzystania podstawowych narzędzi i technologii budowlanych, które to także mogą ulec zmianom.

Istnieje także rozwiązanie, które pozwala firmie określić bardziej precyzyjne koszty realizacji elewacji drewnianej domu – wizja lokalna, a także jej następstwo w postaci przygotowanego projektu spełniającego wymagania i oczekiwania klienta, a także zbiór zdjęć to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o zbliżone całkowite koszty wykonania elewacji.
Warto także wziąć pod uwagę fakt, że terminowość usług, jak i ostateczne wykończenie oraz standard tych prac ma duży wpływ na wysokość środków finansowych, jakie należy przeznaczyć na wykonanie elewacji z drewna.

Szacunkowe koszty

W przypadku surowego muru, który nie został w żaden sposób zabezpieczony poprzez wykorzystanie dodatkowego ocieplenia lub pokrycia, o standardowej grubości od 180 do 250 m, jak i przy wykorzystaniu legarów, wkrętów oraz paroizolacji, odpowiednich dla konkretnego rodzaju i gatunku deski szacunkowe kwoty wykonania elewacji mogą wynosić:

Rodzaj oraz grubość deski elewacyjnej Koszty wykonania
Modrzew Syberyjski softline/faza
wymiary deski: 20 x 121 mm
290-350 zł
Modrzew Syberyjski Rhombo
wymiary deski: 28 x 68 mm
320-380 zł
Modrzew Syberyjski Rhombo (ukryty montaż)
wymiary deski: 28 x 68 mm
460-520 zł
Okoume
wymiary deski: 15 x 145 mm
490-550 zł
Kompozyty typu UMP
wymiary deski: 17 x 147 mm
500-560 zł

W celu określenia całkowitego kosztu wykonania elewacji należy wziąć także pod uwagę wykonanie prac w miejscach trudno dostępnych i wymagających wykorzystania dodatkowych rozwiązań technicznych jak np. wnęki okienne. Koszty związane z ich wypełnieniem elewacją wynoszą 133% ceny 1m2 elewacji. W zależności od potrzeb klienta oraz jego oczekiwań względem realizacji istnieją rozwiązania dodatkowe jak np. wykończenie pod kątem 45 stopni, które wymaga indywidualnych ustaleń projektowych, jak i cenowych.

Do przedstawionych cen doliczyć należy podatek VAT, szacunkowe ceny na listopad 2017.