Koszty wykonania i montażu tarasu drewnianego z desek drewnianych i kompozytowych

2 czerwca 2021
koszt tarasu z deski kompozytowej ceny

Taras drewniany to marzenie wielu osób – idealny na wieczorne romantyczne chwile z ukochaną osobą, a także świetne miejsce do zorganizowania przyjacielskiej imprezy. Decydując się na drewniany taras, należy przemyśleć kilka kwestii, takich jak lokalizacja, materiały, wielkość, a także kształt. Te aspekty mają wpływ na cenę realizacji marzenia każdego posiadacza domu – o czym warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy budowie tarasu?

Cena wykonania tarasu drewnianego, podstawowe parametry

Koszt tarasu z desek drewnianych | kompozytowychDo określenia ceny wykonania tarasu drewnianego potrzebne jest zebranie podstawowych danych, jak kształt przewidywanej realizacji, jej wielkość, a także miejscowość, w której ma zostać stworzona. Oczywiście tego typu informacje dają jedynie poglądowy kosztorys, gdyż całkowitą cenę można określić dopiero po zakończeniu realizacji tarasu. Szacunkową kwotę określa się także na podstawie przeciętnych warunków prac budowlanych, jak i przy wykorzystaniu wybranych, standardowych rozwiązań technicznych.

Sporządzenie kosztorysu wykonania danego tarasu drewnianego opiera się zawsze na:

  • przygotowanym projekcie, który spełnia postawione przez klientów wymagania,
  • zdjęć z miejsca budowy lub wcześniejszej wizji lokalnej, pozwalającej określić stopień zaawansowania pracy budowlanej przy realizacji zlecenia.

Warto jednak zaznaczyć, że wszelkie podane przed rozpoczęciem prac kwoty są cenami orientacyjnymi, które mogą ulec zmianom pod wpływem wielu czynników. Zaliczyć do nich można:

  • zwiększone lub zmniejszone nakłady materiałowe,
  • wykorzystanie konkretnych, mniej lub bardziej zaawansowanych technik budowlanych,
  • zmiany w projekcie dokonywane podczas realizacji,
  • wszelkie dodatkowe udogodnienia oraz zmiany estetyczne,
  • wahania standardów wykończenia.

Co wlicza się w koszty wykonania tarasu?

budowa tarasu | koszt tarasu z desek kompozytowychDecydując się na taras drewniany, należy zdać sobie sprawę, że jego cena uzależniona będzie nie tylko od tzw. robocizny, ale także od ilości i rodzaju materiału wykorzystanego do jego realizacji. Tak więc koszty realizacji tarasu drewnianego należy liczyć jako sumę zakupu desek tarasowych, podaną w cenniku firmy TDM wraz z kosztem ich montażu oraz ewentualną wylewką lub podbudową tarasu. Cena ta obejmuje nie tylko pracę specjalistów, ale także wykorzystanie materiałów pomocniczych jak legary, łączniki, SPAX, a także oleju pielęgnującego deski tarasowe.

W przypadku, gdy klientowi zależy na jak najmniej zauważalnych podstawach tarasu, warto pomyśleć o wykorzystaniu tzw. niewidocznego systemu mocowania tarasu „Igel System”, który wymaga doliczenia do całkowitego kosztu dodatkowych 71 złotych w przypadku drewna europejskiego, jak i egzotycznego.

Koszt wykonania w zależności od materiału

Rodzaj materiału Koszty wykonania
Deski z gatunku drzew egzotycznych wraz z kosztami montażu i materiałami pomocniczymi 210-240 zł
Deski z gatunku drzew iglastych 160-190 zł
Deski kompozytowe typu WPC z serii Green-deck 170-200 zł
Wykonanie podbudowy 80-110 zł

Ceny zawarte w tabeli obejmują koszty wykonania danego tarasu drewnianego, w zależności od rodzaju materiału. Tarasy drewniane naszej firmy wykonywane są z desek pochodzących z drzew różnego gatunku, zarówno tych europejskich, jak i egzotycznych. Tak szeroki wybór pozwala klientom na wybranie idealnego drewna na taras zarówno pod względem wizualnym, jak i wytrzymałościowym. Tym samym, do całościowych opłat prac budowlanych należy także doliczyć koszty związane z materiałami – cena 1m2 tarasu uzależniona będzie od gatunku deski, przykładowo:

Koszt tarasu z deski egotycznej lub kompozytowej:

Gatunek drzewa Cena za 1m2
Modrzew Syberyjski – deski ryflowane 250-280 zł
Modrzew Syberyjski – deski szczotkowane 290-320 zł
Bangkirai 420-450 zł
Deski kompozytowe typu Green-deck 340-370 zł

Ostateczne koszty wykonania tarasu określa się na podstawie powyższych cen wraz z ceną wykończenia pionowego wokół tarasu. W przypadku, gdy klientowi zależy na schodach, należy do ceny doliczyć również realizację w kwocie 133% wykonania 1m2 tarasu (liczone są zarówno stopnie, jak i podstopnice oraz policzki).

Do przedstawionych cen doliczyć należy podatek Vat, szacunkowe ceny na listopad 2017.