Instrukcja olejowania tarasu

22 listopada 2017

Jak ocenić, czy taras wymaga ponownego zabezpieczenia olejem? Kiedy deski zaczynają ulegać szarzeniu, a zatem zmieniać swój kolor na srebrzysto szary wtedy zabieg olejowania jest konieczny. Jednak samo pokrycie olejem może być już niewystarczające, aby deski odzyskały swój dawny kolor. Jak więc stwierdzić, że już czas?

Olejowanie desek na tarasie
Pomoże nam w tym prosty test absorbowania wody. Należy rozlać wiaderko wody na deski, a następnie przyglądać się , co będzie się działo. Jeśli deski wchłoną wodę oznacza to, że już należy przeprowadzić zabieg krycia olejem. Natomiast, jeżeli woda będzie utrzymywać się na powierzchni tarasu, można jeszcze nie wykonywać tego zabiegu.

W przypadku stosunkowo nowego, kilku-letniego tarasu należy go zlać wodą, a następnie wymiatać tę wodę wzdłuż ryflowania. Mając do czynienia ze starszym tarasem pomocny może okazać się specjalny środek do czyszczenia tarasu i/lub środek do usuwania zielonego nalotu. W takim wypadku postępować należy zgodnie z instrukcją.

Teraz należy wybrać i przygotować olej, z biocydami, lub bez w zależności od gatunku drewna, jaki znajduje się na tarasie. Decyzję o doborze koloru tarasu ponosi inwestor. Gdy taras jest już suchy, a meble zostały zdjęte przed jego myciem, trzeba dokonać przeglądu wszystkich desek. W miejscach, gdzie powstały drzazgi pozbędziemy się ich za pomocą papieru ściernego. Sprawdzić należy także wkręty, czy nie obluzowały się.

Można rozpocząć teraz nakładanie oleju. Pomogą nam w tym dwa pędzle: ławkowiec 5 x 15 cm oraz mniejszy i wąski ok . 5 x 1 cm. Mniejszy pędzel będzie pomocny przy styku desek z elewacją oraz w miejscach trudno dostępnych. Elewacje polecamy jednak zabezpieczyć przed ewentualnym zabrudzeniem. Większy pędzel zwiększy tempo pracy na „wolnej przestrzeni”. Po nałożeniu pierwszej warstwy oleju należy odczekać chwilę przed nałożeniem drugiej warstwy, im cieplej tym chwila ta jest krótsza.

Zanim ponownie będzie można korzystać z tarasu najbezpieczniej odczekać dwa pełne dni, ponieważ mimo że teraz będzie już suchy, to nadal będzie zostawiał ślady na ubraniu. Dla bezpieczeństwa, przed użytkowaniem można zlać taras wodą. Kolejne warstwy polecamy nakładać rozważnie, ponieważ w przypadku oleju do drewna więcej, wcale nie znaczy lepiej.