Przygotuj taras drewniany na zimę

18 kwietnia 2017

Wiemy nie od dziś, że o naturę należy dbać. Pielęgnujemy ogrody, parki, klomby, dbamy o odnawialność lasów, dosadzamy, przycinamy, za wszystkie te poczynania przyroda odwdzięcza się człowiekowi swoim pięknem. Tak też jest w przypadku drewnianych tarasów, których budulcem jest naturalny materiał. Przygotowanie tarasu na zimę wymaga kilku zabiegów, które z pewnością zaprocentują nie tylko wiosną, sprawią, że nadal będziemy korzystać z funkcjonalności i uroków drewnianego tarasu:

Usunięcie zanieczyszczeń z tarasu.

Oczyścić taras z liści, igliwia, gałęzi. Jeżeli problemy pojawiają się każdego roku, może czas pomyśleć o przycięciu roślin w pobliżu tarasu. Usunąć brud zalegający w szczelinach desek, zachowanie odpowiedniej wentylacji tarasu jest priorytetem.

Wyeliminowanie pleśni.

Pleśń powinna zostać usunięta z tarasu zaraz po pojawieniu się. Brak reakcji nawet w okresie zimowym może doprowadzić do uszkodzeń tarasu. Istnieją profesjonalne środki do pielęgnacji tarasu, bądź w firmach specjalizujących się w budowie tarasu. Podajemy też sposób, tzw. domowy: tlenowy wybielacz do tkanin wymieszaj w stosunku 1:3 z wodą, dodaj do tego ¼ filiżanki płynu do naczyń, nie zawierającego amoniaku. Następnie wlej roztwór do opryskiwacza ogrodowego i rozpyl mieszankę na deski tarasowe. Pozostaw ją na tarasie przez około 10-15 minut, a następnie spłucz wodą. W przypadku miejsc gdzie pleśń jest szczególnie trudna do usunięcia dodatkowo użyj szczotki.

Donice i doniczki.

Ustawianie donic i doniczek na tarasie może doprowadzić do powstawania plam. Ze względu na znajdujące się w doniczkach otwory odpływowe wilgoć, która wydostanie się z doniczek nie ma już szans wyparować spomiędzy doniczek a tarasu. Należy więc rozważyć regularne przesuwanie doniczek.

Korzystanie z tarasu zimą.

Jeżeli zamierzają Państwo regularnie korzystać z tarasu zimą ze względu na jacuzzi, grillowanie, czy zewnętrzny kominek poniżej kilka przydatnych wskazówek, których stosowanie zabezpieczy taras przed uszkodzeniem.

Kiedy śnieg pokryje taras, należy go usuwać za pomocą szufli wzdłuż ryflowania. Odśnieżanie w przeciwnym kierunku do ułożenia desek może doprowadzić do zadrapania, czy nawet odłupania kawałków deski. Plastikowa szufla będzie dużo delikatniejsza dla desek niż metalowa. Do odśnieżania tarasu nie należy stosować soli, czy innych środków powodujących topnienie, ponieważ mogą doprowadzić one do przebarwień na deskach oraz usuwać znajdujący się w nich olej.