Zalety i wady desek kompozytowych

4 sierpnia 2019

Świetną alternatywą dla naturalnego drewna są deski kompozytowe. Doskonale się prezentują oraz posiadają wiele zalet, z którymi bardzo trudno dyskutować. Jednak czy naprawdę warto postawić na ten materiał? Jak każdy inny, posiada również drobne wady. Warto zapoznać się z nimi przed zakupem tego typu desek, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań.

Doskonała alternatywa dla drewna

Kompozyt – dobry czy zły wybór? Decydując się na deski kompozytowe, warto zwrócić uwagę na ich trwałość i odporność. Jest to materiał, który z powodzeniem może być stosowany na tarasach, gdyż jest odporny na zmiany pogodowe, a do tego posiada długoletnią żywotność. Nie mniejszą zaletą kompozytów, zwłaszcza WPC jest brak drzazg i idealnie gładka powierzchnia, której z pewnością nie uzyskamy w przypadku naturalnego drewna. Co ważne, w przeciwieństwie do naturalnego drewna, kompozyt nie wymaga tak dużej uwagi. Nie potrzebne są coroczne impregnacje, aby móc cieszyć się trwałością, funkcjonalnością oraz przepiękną estetyką. Oczywiście wcale nie oznacza to, że desek kompozytowych nie trzeba konserwować. Wymagają one drobnych zabiegów, trzeba do tego wiedzieć, jak je przeprowadzać, ale z pewnością nie są one tak czasochłonne, jak konserwacje naturalnego drewna.

Wszystko ma swoje wadyWarto jednak powstrzymać entuzjazm i przyjrzeć się wadom deski tarasowej kompozytowej. Na czele listy jest zmiana koloru. Niestety, ale bieg czasu, śniegi, oblodzenia oraz stosowana wtedy sól, wpływają na zmianę odcienia desek, a powrót do pierwotnego stanu jest raczej niemożliwy – nie pomagają nawet specjalne oleje do desek kompozytowych. Kolejną wadą jest mocne nagrzewanie się kompozytów – chodzenie bosą stopą po tarasie w upalne dni graniczy z cudem. Nie jest to także rozwiązanie, które spełni nasze oczekiwania pod względem wizualnym, jeśli naszym marzeniem było drewno lub jego imitacja.

Jak dbać o taras kompozytowy?

kompozyt tarasowy wpcJak widać, deski kompozytowe posiadają również wady. Jednak ich dokuczliwy charakter może zostać zniwelowany poprzez odpowiednią pielęgnację, przygotowanie oraz wiedzę. Wystarczy od samego początku stosować odpowiednie środki do czyszczenia tarasu, dbać o ciągłe oczyszczanie szczelin irygacyjnych, aby unikać stojącej na tarasie wody, a także zapewnić właściwą cyrkulację powietrza. Chcąc utrzymać kompozytowy taras w należytym stanie, wystarczy więc:

  • czyścić ryfle,
  • nie zostawiać na nim tkanin nasiąkających nadmiernie wodą,
  • zadbać o cyrkulację powietrza ,
  • a przede wszystkim zabezpieczać odpowiednimi środkami.

Poprzez stosowanie się do wskazówek, można wydłużyć życie tarasu nawet o kilkanaście lat. W końcu w każdym przypadku odpowiednie obchodzenie się z konstrukcją pozwala cieszyć się nią o wiele dłużej.

Postaw na kompozyt

Jeżeli nie jesteś osobą, która zwariowała na punkcie drewna i nie musisz mieć tarasu w 100% z naturalnego materiału, to kompozyt będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Mimo kilku wad, które można zniwelować przez odpowiednie postępowanie z konstrukcją, jest to materiał, mogący wytrzymać przez długie lata w niezmienionym stanie. A pomijając kwestie wad i zalet, warto pamiętać, że ma on być przede wszystkim miejscem spotkań i relaksu, a nie ciągłej pracy nad impregnacją. Właśnie dlatego wybór jest tylko jeden – kompozyt.