Jakie deski tarasowe wybrać?

15 lutego 2019

deski kompozytowe wpcPrzydomowy taras to marzenie wielu osób – jego budowa często zaczyna się szybko, jednak staje w momencie podjęcia decyzji o materiale, jaki ma zostać użyty do jego wykonania. Wiele osób decyduje się na deski tarasowe, jednak wybór nie jest tak oczywisty, jakby się mogło to wydawać.

Na współczesnym rynku dostępne są różne opcje, jednak do najczęściej wybieranych należą:

Przez wzgląd na swoją niską cenę i łatwy dostęp, kompozyty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Co ważne, są one nie tylko tanie, ale także i przykuwające wzrok, dzięki swojej niejednorodnej strukturze. Gwarantują także gładką powierzchnię, której z pewnością nie uzyskamy w przypadku, droższych desek drewnianych. Te natomiast wyróżnia naturalność i trwałość oraz estetyka wizualna.

Deski tarasowe – czym są?

Kompozytowe deski tarasowe składają się z dwóch głównych części:

  • powłoki o unikalnych właściwościach – zbudowana z polimerów gwarantuje odpowiednią warstwę zewnętrzną tarasu,
  • rdzenia o unikalnych dla wewnętrznej części deski kompozytowej właściwościach i gwarantujących odpowiednią strukturę zbudowaną z wielu składników.

Deski drewniane, w odróżnieniu od kompozytowych są w pełni naturalne, a tym samym nie posiadają warstw powstałych z połączenia sztucznych składników – ich wytrzymałość i odporność uzależniona jest od konkretnego gatunku drzewa i lokalizacji, w jakiej wzrasta.

Jak dokonać najlepszej decyzji?

Deska tarasowa AkacjaZ pewnością na samym początku, warto zadać sobie pytania: gdzie pragniemy, aby taras powstał i jakie pragniemy przeznaczyć na niego środki finansowe. Jeśli teren jest prosty, to stworzenie tarasu zarówno kompozytowego, jak i drewnianego nie będzie stanowiło problemu. W przypadku wszelkich nierówności trzeba wziąć pod uwagę możliwość zastosowania podkładek poziomujących.

Jeżeli pragniemy zbudować taras z wykorzystaniem jak najmniejszego nakładu finansowego, to na pewno sprawdzą się najlepiej deski kompozytowe typu WPC, które gwarantują dużą wytrzymałość i przetrwają lata. Są one atrakcyjne wizualnie, jednak odbiegają znacznie od wyglądu drewna, a nawet od jego imitacji. Impregnacja i konserwacja kompozytów nie będzie stanowić problemu, a jego gładka powierzchnia nie przysporzy nam kłopotów, ani niedogodności.

W przypadku, jeśli na taras przeznaczamy większe środki pieniężne, to może pokusić się o naturalne deski tarasowe – np. dostępne w naszej ofercie deski z Modrzewia Syberyjskiego lub Drewna Egzotycznego – tym samym stawiając na drewno, które wizualnie spełni nasze oczekiwania i podobnie jak kompozyty, wytrzyma lata. Warto się jednak liczyć z tym, że drewno posiada nierówną strukturę i może podczas renowacji – a dokładniej olejowania, zachodzić włosiem, którego pozbycie się będzie wiązało się ze szlifowaniem.

Wybór odpowiedniej deski tarasowej nie jest prosty. Rodzajów tarasów jest na rynku dużo, a tym samym i lista wszelkich za oraz przeciw powiększa się. Co ważne, współcześnie wybór pod względem kolorystycznym nie stanowi problemu – jeśli barwa deski nie będzie nam odpowiadać, to możemy wykorzystać odpowiednie impregnaty i oleje posiadające pigmenty kolorystyczne. Główną rolę przy wyborze desek tarasowych stanowi jednak nakład finansowy i to, jakie aspekty wizualne zadowolą nas w przypadku każdej z możliwych opcji.