Krycie tarasu olejem jest już od dawna stosowaną metodą zabezpieczania drewna. Zapewnia mu ona ochronę poprzez głębokie penetrowanie włókien drzewnych, a dużą zaletą jest uatrakcyjnianie wyglądu desek. Kolor drewna staje się dzięki olejowi intensywniejszy oraz żywszy. Zabieg olejowania tarasu można stosować jako alternatywę do impregnacji ciśnieniowej. Jednak wykonanie tych dwóch zabiegów pozwoli dodatkowo wydłużyć czas trwałości drewna.
Jak zaolejować taras drewniany?
W przeszłości bardzo często stosowany był olej lniany, jednak problemy ze schnięciem sprawiły, że rzadko kiedy jest on używany do pielęgnacji tarasów. Obecnie dostępne są na rynku środki na bazie oleju lnianego, jednak istotnym minusem ich stosowania jest konieczność usuwania nadmiaru oleju za pomocą szmat. Przy stosowaniu tego oleju należy pamiętać o bezpieczeństwie i ze względu na łatwopalność nasiąkniętej olejem szmatki wyrzucić ją do śmieci. Schnięcie takiego typu środka przyspieszyć można za pomocą sykatywy kobaltowej.
Woda na tarasie
Do naszych realizacji stosujemy jednak najczęściej rozcieńczalny w wodzie olej Koralan. W swoim składzie ma on delikatne woski, które penetrują drewno nasycając włókna drewna, dzięki czemu deski stają się bardziej odporne na wodę. W słoneczny, letni dzień deski, które zostały dwukrotnie pokryte tego typu olejem mogą wyschnąć już nawet po kilku godzinach. Bezpieczniej jest jednak rozpocząć użytkowanie tarasu przynajmniej dobę później. Deski uzyskują wtedy piękny, matowy kolor, a słoje wciąż są widoczne. Całkowity efekt krycia olejem osiąga się jednak po około 2 tygodniach, wtedy to deska całkowicie przestaje chłonąć wodę. Po opadach deszczu woda na zaolejowanym tarasie perli się.
Do naszych realizacji, w zależności od gatunków drewna stosujemy Koralan Holzöl (nie zawierający biocydów, najczęściej używany do drewna egzotycznego) oraz Koralan Holzöl Spezial (zawierający biocydy i chroniący drewno przeciw grzybom i siniźnie, zalecany przede wszystkim do drewna iglastego).
Poczytaj więcej o oleju do tarasu
Zanim rozpoczną Państwo zabieg olejowania, drewno należy wyczyścić, zamiatając wzdłuż ryfli deski oraz odżywiczyć. Należy również poczekać do zakończenia montażu tarasu, ponieważ podczas wysychania oleju na deskach bardzo łatwo osadzają się kurz, czy trociny. Nie polecamy nanoszenia oleju do drewna z pomocą wałków malarskich. Pierwszym przeciwwskazaniem jest zbyt duże zużycie oleju, drugim nierównomierne nakładanie co prowadzi do różnorodności koloru. Poza tym, najlepsze efekty daje olej wcierany w drewno. Robi się to za pomocą pędzla o szerokim włosiu, który ponadto ułatwia nam zabezpieczenie boków desek.
Dowiedz się więcej, dlaczego warto kryć taras olejem do drewna…
W zależności od gatunku drewna zabieg olejowania wykonuje się raz bądź dwa razy do roku. Modrzew Syberyjski i inne gatunki o gęstości poniżej 700 kg/m3 wymaga tego zabiegu raz do roku. Gatunki egzotyczne, ze względu na wyższą gęstość i naturalną zawartość związków oleistych – dwa razy w roku. Należy mieć na uwadze, że więcej w tym przypadku nie znaczy lepiej a drewno powinno się kryć olejem dopiero wtedy, gdy wcześniejsza warstwa została już wypłukana.